Цвіль у квартирі. Боротьба з грибком.
На цій сторінці ви зможете детально вивчити кожну тему і знайти відповіді на ваші запитання.
Цвіль на стінах житлових приміщень не тільки псує їхній зовнішній вигляд, а й негативно впливає на здоров’я мешканців. Щоб її позбутися, недостатньо тільки застосовувати засіб від цвілі на стінах, необхідно також усунути причини її появи, інакше цвілевий грибок розвинеться знову. Дізнайтеся найефективніші способи, як позбутися цвілі на стінах, які допоможуть вирішити цю проблему раз і назавжди.
Чим небезпечна цвіль
Багато хто чув про те, що пліснява шкідлива, але не знає конкретно, чим небезпечна пліснява в будинку. Вона небезпечна тим, що виділяє в повітря величезну кількість спор. У замкнутому просторі приміщень їхня кількість на одиницю об’єму може в тисячі разів перевищувати допустимі норми. Забруднене спорами повітря шкідливе для всіх, але особливо воно небезпечне для людей з ослабленим імунітетом:
- носіїв ВІЛ;
- які нещодавно перенесли операцію;
- під час проходження і після хіміотерапії;
- які часто хворіють на респіраторні захворювання;
- які страждають на астму і хронічний бронхіт;
- алергіків;
- маленьких дітей;
- літніх.
Нетоксична пліснява на стінах завдає шкоди тим, що провокує алергічні реакції – першіння в горлі, кашель, що може призвести до розвитку алергічного бронхіту й астми. Але існують також токсичні види цвілевих грибків, спори яких здатні розростатися в легенях та інших органах, утворюючи пухлиноподібні утворення. Захворювання, спричинені спорами токсичної плісняви, можуть призвести до найтяжчих наслідків, аж до летального результату. Серед грибків, що розвиваються в приміщеннях, до категорії токсичних належить стахіботрис – чорна пліснява на стінах, шкода її для здоров’я настільки велика, що квартири, в яких вона вражає від 20% площі (враховуються також труби та інші поверхні), визнаються непридатними для проживання.
Цвіль у квартирі
Поява цвілі у квартирах багатоповерхових будинків у переважній кількості випадків відбувається через розгерметизацію міжпанельних швів. Ознакою цього є чорніючі кути на стиках зовнішніх стін. Становище можуть погіршувати пластикові вікна, які наглухо закупорюють приміщення і в холодний сезон постійно «плачуть» конденсатом.
Чорна пліснява на стінах має стати сигналом до вжиття негайних заходів по боротьбі з цвіллю у квартирі, адже вона надзвичайно небезпечна для здоров’я. Замовивши фахівцям герметизацію міжпанельних швів, а за необхідності – і зовнішнє утеплення стін, ви усунете корінь проблеми, після чого впоратися з грибком на стінах буде не складно.
Причини появи цвілі
Якщо з’являється цвіль на стінах, причина цього – висока вологість повітря в приміщенні. Там, де сиро, завжди раніше або пізніше заводяться цвілеві грибки, адже їхні спори можуть бути занесені комахами, на верхньому одязі або просто потрапити в дім із вуличним повітрям. Підвищення вологості в приміщеннях буває зумовлене внутрішніми і зовнішніми чинниками. Внутрішні чинники – це, як правило, неправильні дії мешканців укупі з поганою вентиляцією:
- постійна сушка у квартирі великої кількості випраної білизни;
- занадто велика кількість кімнатних рослин;
- погане провітрювання, особливо якщо встановлені металопластикові вікна, що герметично закриваються;
- погана вентиляція у ванній та інших приміщеннях підвищеної вологості;
- відсутність або недостатність опалення;
- труби, що протікають, і затоплення з вини сусідів.
Більшість внутрішніх причин легко усунути.
Зовнішні чинники усунути складніше. До них належать усі причини відсирівання зовнішніх стін:
- на верхніх поверхах – дах, що протікає;
- на нижніх поверхах – підтоплюваний підвал;
- погана гідроізоляція фундаменту в приватних будинках;
- погана гідроізоляція міжпанельних швів, а також зовнішніх стін із пористих бетонів;
- відсутність зовнішнього утеплення стін там, де воно необхідне.
Якщо турбує цвіль у квартирі, причини появи якої відносяться до зовнішніх, то для позбавлення від неї будуть потрібні значні витрати. Але заради здоров’я членів сім’ї варто виділити кошти на ремонт даху або підвальних труб, гідроізоляцію або утеплення стін. Адже тільки після усунення причин вогкості вдасться повністю позбутися грибка.
Відсутність зовнішнього утеплення – одна з причин появи грибка
Одна з поширених причин вогкості зовнішніх стін – їхні недостатні теплоізоляційні якості. Стіни, що погано утримують тепло, в холодну пору року переохолоджуються, і точка роси (температура утворення конденсату з водяної пари) переміщається до їхньої внутрішньої поверхні. У результаті з’являється вогкість, що створює ідеальні умови для розвитку цвілевих грибків.
Зовнішнє утеплення стін робить їх сухими і теплими, а значить – невразливими для цвілевих грибків. У разі правильно виконаного утеплення точка роси переміщається до зовнішньої поверхні і знаходиться в утеплювальному шарі або під ним. При цьому внутрішня поверхня стіни залишається сухою, тому питання, чим вивести плісняву у квартирі, вас хвилюватиме тільки один раз. Адже після утеплення стін і обробки уражених ділянок фунгіцидами грибок більше не з’явиться. До того ж зовнішнє утеплення стін дає можливість істотно економити на опаленні, а отже, витрати на нього за кілька років окупляться. У результаті ви отримаєте подвійну користь – і для здоров’я, і для економії бюджету.
Боротьба з цвіллю
Видалення цвілі – це питання не тільки естетики, а й здоров’я, тому боротьбу з нею не можна відкладати. Адже що довше вдихати заражене спорами повітря, то більший ризик розвитку спричинених ними захворювань. Для здійснення заходів щодо боротьби з цвіллю знадобляться:
- засоби індивідуального захисту – респіратор, гумові рукавички, закритий одяг і головний убір;
- інструменти – шпатель, скребок, металева щітка, ємність для води, губка, малярський пензель;
- засоби від цвілі на стінах.
Для повного знищення цвілі також може знадобитися електродриль або молоток із зубилом, у випадках, якщо грибок проріс у товщу штукатурки. Також не зайвим буде будівельний фен або тепловентилятор для прискорення просушування проблемної ділянки.
Видалення цвілі зі стін виконується в такому порядку:
- Одягніть респіратор і гумові рукавички, покрийте голову щільним головним убором.
- Проблемне місце рясно змочіть водою, це запобіжить викидам спор у повітря.
- Шпателем зніміть шпалери, скребком і металевою щіткою видаліть уражену грибком шпаклівку. Не забувайте змочувати поверхню водою, щоб запобігти поширенню спор приміщенням.
- Якщо грибок проник углиб штукатурки, то її потрібно видалити до появи чистого матеріалу.
- Сміття, що утворилося, потрібно прибрати.
- Просушіть розчищену ділянку стіни будівельним феном.
- Обробіть просушену поверхню антигрибковим засобом за 2-3 прийоми, щоразу витримавши необхідний час, щоб розчин добре вбрався і просох.
- Після висихання останнього шару нанесіть протигрибкову ґрунтовку.
- Відновіть видалену штукатурку і шпаклівку за допомогою матеріалів з антигрибковими добавками.
- Клеєм з додаванням фунгіциду приклейте нові шпалери.
Під час виконання робіт із боротьби з цвіллю не можна нехтувати заходами безпеки, також необхідно видалити з кімнати людей, тварин і рослини. Користуватися приміщенням можна не раніше, ніж через 24 години після обробки.
Чим прибрати цвіль
Зараз у продажу є велика різноманітність фунгіцидних засобів для обробки стін. Запитайте у продавця, чим обробити стіни від цвілі, і він запропонує вам великий вибір. Усі препарати досить ефективні, вибирайте той, який підійде вам за видом оброблюваного матеріалу, обсягом і ціною. Тільки зверніть увагу на склад, у ньому не повинно бути карбендазиму – цей токсичний фунгіцид заборонений у Європі. Розглянемо кілька найбільш популярних концентратів для обробки стін від цвілі:
- Ceresit CT 99 призначений для обробки штукатурки, бетону, цегли. Має гарну паропроникність. Перед застосуванням розводиться водою, наноситься пензлем.
- Фонгіфлюїд Alpa – універсальний концентрат, крім бетону і цегли ним можна обробляти деревину, гіпсокартон, керамічну черепицю і плитку. Просочення паропроникне, не змінює візуальних характеристик поверхонь і зберігає свої фунгіцидні властивості протягом двох років.
- «Олімп стоп-пліснява» призначений для обробки цементних, цегляних, кам’яних, дерев’яних, гіпсокартонних, керамічних поверхонь. Не містить хлору і токсичних сполук, що випаровуються. Вважається відносно безпечним.
- «Нортекс-дезінфектор» – засіб від цвілі на бетонних стінах. Поряд з фунгіцидними, має також антисептичні властивості, продовжує термін служби бетону.
Також знадобиться ґрунтовка, шпаклівка і штукатурка з антигрибковими добавками. Можна купити готові матеріали, або додати фунгіцид у сухі будівельні суміші відповідно до інструкції.
Як прибрати цвіль народними методами
Застосування народних методів виправдане, якщо причини розвитку грибка не усунені, і обробку стін від цвілі доводиться робити часто. У таких випадках народні методи мають перевагу, завдяки своїй відносній нешкідливості.
Позбутися цвілі в будинку допомагають такі народні засоби:
- Насичений розчин соди, з подальшим промиванням розчином столового оцту.
- Емульсія зі звичайного господарського мила.
- Розчин мідного купоросу, який наносять на цвіль за допомогою розпилювача.
- Олія чайного дерева, додана у воду.
- Розчин хлору, який отримують, розводячи водою концентрований відбілювач для білизни.
- Тривідсотковий перекис водню.
- Суміш спирту з гліцерином.
- Розчин нашатирного спирту.
Усі ці засоби, за винятком хлору і мідного купоросу, є нешкідливими, ними можна користуватися часто.
Що робити з цвіллю, щоб уникнути повторної появи
Щоб боротьба з цвіллю на стінах не перетворилася на щомісячну рутину, необхідно насамперед викорінити причини її появи. Адже якщо цього не зробити, грибок все одно з’являтиметься в сирих місцях. А якщо постійно просочувати стіни хімікатами, то це не менш шкідливо, ніж дихати спорами цвілевих грибків.
Якщо у вас пліснява на стінах, і що робити з цим ви не знаєте, проаналізуйте, що призвело до високої вологості повітря в приміщенні. Чи часто ви сушите білизну у квартирі, а може, ви розвели в ній цілу оранжерею? Або у вас постійно закриті пластикові вікна, погано працює вентиляція у ванній, течуть труби, немає опалення? Найчастіше таких причин виявляється кілька.
Цвіль у кутах панельного будинку – це пряма вказівка на погану герметизацію міжпанельних стиків. Сирі зовнішні стіни – сигнал про те, що необхідно зробити зовнішнє утеплення стін. А може, протікає дах або вогкістю тягне з постійно мокрого підвалу?
Часто під прицілом цвілі опиняються приватні будинки. Якщо розвелася цвіль у будинку, що робити? Усуньте головні причини її появи – зробіть гідроізоляцію фундаменту, зовнішнє утеплення стін, відремонтуйте дах. Частіше провітрюйте будинок, у спеку просушуйте на подвір’ї постелі, килими, це допоможе уникнути запаху цвілі. Усунувши причини появи цвілевих грибків і застосувавши антигрибкові засоби, ви назавжди забудете про цю проблему.
Висновок
Щоб позбутися цвілі на стінах, необхідний комплексний підхід до цієї проблеми. Видалення цвілі не дасть очікуваного ефекту, якщо не усунути причини її появи. Вирішивши питання з утепленням зовнішніх стін, опаленням, гідроізоляцією і вентиляцією, ви не тільки назавжди позбудетеся цвілі, а й оздоровите мікроклімат у будинку, зробите своє життя комфортнішим і приємнішим.