Як встановити кондиціонер самостійно
На цій сторінці ви зможете детально вивчити кожну тему і знайти відповіді на ваші запитання.
Кондиціонер, на відміну від іншої побутової техніки, вимагає вельми складної установки з використанням спеціального обладнання. Його працездатність і термін служби буде прямо залежати від того, наскільки правильно було зроблено його монтаж, тому встановлення спліт-системи своїми руками вимагає найсерйознішого підходу. Але в будь-якому разі монтаж зовнішнього блоку кондиціонера найчастіше можливий тільки силами промислових альпіністів.
Правила встановлення кондиціонера
Обираючи місце для кріплення вуличного і кімнатного блоків (модулів) спліт-системи, необхідно дотриматися основних правил встановлення кондиціонера:
- холодне повітря, що дме з внутрішнього модуля, не має завдавати дискомфорту людям;
- ніщо не повинно заважати притоку повітря в агрегат;
- у кондиціонер не має потрапляти повітря, нагріте опалювальними приладами;
- обране місце встановлення має бути постійним, оскільки переміщати внутрішній і зовнішній блоки – складно і затратно.
Розглянемо детально всі правила монтажу кондиціонерів, як вибрати місце і провести монтаж внутрішнього і зовнішнього блоків.
Як встановити спліт систему
Для розуміння того, як встановити спліт систему, потрібно знати, як вона влаштована. Спліт-система – це сукупність внутрішнього і зовнішнього модулів, з’єднаних магістраллю з теплоізольованих мідних трубок для циркуляції холодоагенту. Також між блоками прокладається електричний кабель, і від внутрішнього модуля виводиться назовні дренажна труба.
Для прокладання комунікацій між модулями в стіні пробивають наскрізний отвір. Кабель електроживлення підводиться до одного з блоків, залежно від марки кондиціонера. Усі комунікації ховаються або в стіну, або в спеціальний пластиковий короб.
Більшість людей у загальних рисах знають, як встановлюють кондиціонер. На зовнішній стіні будинку монтується зовнішній блок. Для внутрішнього блоку знаходять місце всередині квартири – або в одному з приміщень, або між ними, щоб забезпечити циркуляцію повітряних потоків одразу кількома кімнатами.
Схема монтажу кондиціонера
До того, як встановити спліт-систему самостійно, необхідно вирішити, в яких місцях монтувати зовнішній і внутрішній блоки, а також скласти схему монтажу кондиціонера із зазначенням усіх розмірів. Це необхідно для прокладання магістралей, а також для розрахунку необхідного метражу мідних трубок, електричних кабелів і пластикового короба.
Під час вибору місця для кріплення внутрішнього модуля необхідно дотримуватися таких правил:
відстань між верхнім краєм модуля і стелею не має бути меншою за 15 см (іноді це 20-30 см, згідно з інструкцією);
від бічної поверхні модуля до стіни – не менше 30 см;
якщо є перешкода повітряному потоку, то відстань до неї не має бути меншою за 1,5 м.
повітряний потік не повинен бути спрямований на місця роботи і відпочинку людей;
не допускається розміщення модуля над нагрівальними приладами.
За високих стель оптимальний рівень розміщення модуля – на відстані 2,8 м від підлоги. Зовнішній модуль зазвичай розміщують внизу або збоку вікна. Можна також розташувати його на незаскленому балконі, який не планується склити надалі, на залізобетонній огорожі лоджії, на глухій торцевій стіні. На перших поверхах вуличний модуль можна встановлювати на висоті не нижче 2 м. Водночас не можна забувати основне правило встановлення зовнішнього блоку кондиціонера – зовнішній модуль не може розміщуватися вище за внутрішній, тому що це перешкоджатиме відтоку конденсату.
Схема встановлення спліт-системи має враховувати вимоги до відстані між блоками. Діапазон допустимих відстаней має бути вказано в інструкції з монтажу кондиціонера. Максимальна довжина магістралі між модулями, як правило, становить 6 м. У різних марок кондиціонерів мінімальна відстань може становити від 1,5 м до 3 м. Якщо вона не вказана в інструкції, то блоки можна встановлювати «спина до спини».
Кріплення та встановлення внутрішнього блоку
Після складання схеми монтажу можна приступати до встановлення внутрішнього модуля. Читайте, як повісити кондиціонер, покроково:
- У наміченому місці, що враховує всі вимоги щодо віддаленості блоку від стін, прикладіть рамку для монтажу кондиціонера.
- За допомогою рівня вирівняйте її в строго горизонтальному положенні, зафіксуйте рукою і відзначте точки кріплення.
- Приберіть монтажну рамку, у зазначених точках просвердліть отвори перфоратором і забийте дюбелі.
- Поверніть рамку на місце і прикрутіть її саморізами.
- Підвісьте модуль на прикріплену монтажну рамку і перевірте горизонтальність її поверхні. Не допускається нахил блоку в бік від дренажного каналу, це призведе до скупчення конденсату в піддоні та стікання його по стінах.
Після перевірки правильності кріплення кондиціонера до стіни можна переходити до встановлення зовнішнього блока.
Кріплення та встановлення зовнішнього блоку
Кріплення зовнішнього блоку кондиціонера – найскладніше завдання під час самостійного встановлення спліт системи. Це зумовлено тим, що вага цього агрегату, як правило, становить від 20 кг і вище, до того ж він кріпиться на висоті. Єдиний випадок, коли можна встановити зовнішній модуль своїми руками, не наражаючись на небезпеку, – під час його монтажу на незаскленому балконі або лоджії. У всіх інших ситуаціях краще вдатися до послуг промислових альпіністів.
Встановлення зовнішнього модуля кондиціонера виконується в такому порядку:
- Виконують розмітку кріплення кронштейнів за допомогою рівня.
- Перфоратором пробивають отвори для вкручування анкерних болтів.
- Закручують анкерні болти і за допомогою гайок прикручують до них кронштейни.
- На кронштейни встановлюють зовнішній блок і прикручують болтами. Для зменшення вібрації під час роботи рекомендується підкласти під ніжки товсту гуму.
Під час виконання цієї роботи потрібен, як мінімум, один напарник, щоб встановити важкий блок на кронштейни.
Прокладання комунікацій для кондиціонера. Свердління стіни
Для прокладання траси, що з’єднує обидва модулі, необхідно пробурити наскрізний отвір у зовнішній стіні. Це можна зробити потужним перфоратором з буром діаметром 80 мм і довжиною, що перевищує товщину стіни. Напрямок буріння має бути з нахилом 5° у бік вулиці, щоб рідина з кімнатного модуля безперешкодно стікала назовні по дренажній трубці.
Перед початком роботи слід поставити напарника внизу, щоб він попереджав перехожих про небезпеку падіння шматків бетону. Якщо бур упреться в арматуру залізобетонної стіни, то намагатися пробурити її не можна, оскільки це послабить несучу конструкцію будинку, слід почати буріння в іншому місці.
Схема підключення кондиціонера
В інструкції до кожної спліт-системи є схема підключення кондиціонера. Вона передбачає:
- Монтаж труботраси для циркуляції холодоагенту між вуличним і кімнатним блоками.
- Прокладку дренажної трубки від внутрішнього модуля до зовнішнього.
- Прокладання кабелів електроживлення та керування між обома блоками.
- Підведення кабелю живлення до внутрішнього або зовнішнього модуля (залежить від моделі кондиціонера).
Уважно вивчивши цю схему, можна приступати до підключення кондиціонера.
Вибір між коробом і штробою
Однією з особливостей встановлення кондиціонера є необхідність протягування вздовж стіни міжблочної траси і кабелю живлення. Для приховування цих неестетичних елементів є два способи – закладати їх у стіну або ховати під спеціальним пластиковим коробом. Кожен із цих способів має свої переваги. Прокладка в коробі не порушує цілісності стін і може використовуватися після завершення оздоблення, крім того, під час прокладання труботраси в коробі, вона легко доступна для ремонту.
Закладення в стіни дає змогу повністю приховати комунікації, однак воно вимагає пробивання штроби з порушенням оздоблення стін, до того ж цей процес створює багато шуму, пилу і сміття. Тому цей спосіб рекомендується використовувати до проведення оздоблювальних робіт.
Як підключити кондиціонер
Коли вуличний і кімнатний блоки спліт-системи встановлено, стіну пробурено, залишається тільки дізнатися, як підключити кондиціонер, і виконати всі вимоги щодо його правильного підключення. Для цього знадобляться трубки з міді та теплоізоляція до них, електричні кабелі, дренажна пластикова трубка – все це необхідного метражу. Також під час підключення спліт-системи знадобляться накидні гайки, армований скотч.
Не обійтися і без таких інструментів:
- трубогиба;
- труборіза;
- вальцювання;
- римера-зачистки;
- вакуумного насоса;
- манометричного колектора.
Перед початком підключення необхідно підготувати трасу для фреону – надіти теплоізоляцію на мідні трубки і заклеїти їхні кінці скотчем, щоб уникнути засмічення. Також потрібно зачистити кінці електричних кабелів.
Підключення зовнішнього блоку
Підключення зовнішнього блоку кондиціонера передбачає такі кроки:
- Зняти захисні кришки з клем зовнішнього модуля і приєднати до них згідно з інструкцією кабелі електроживлення та управління, протягнувши їх у пробурений отвір.
- Надіти на кінці мідних трубок накидні гайки, розвальцьовувати їх і зняти фаску за допомогою ример-зачистки.
- Просунути в отвір мідні трубки, зігнувши їх трубогибом, і прикрутити їх накидними гайками до відповідних виходів зовнішнього блока.
- Просунути в отвір дренажну трубку і закріпити її за допомогою пластикових хомутів.
Аналогічні дії необхідно виконати і з кімнатним модулем.
Підключення внутрішнього блоку
Підключення внутрішнього блоку кондиціонера полягає в з’єднанні його із зовнішнім модулем. Для цього треба:
- До клем кімнатного модуля під’єднати кабелі електроживлення і керування, що йдуть від зовнішнього блока.
- За допомогою трубогиба прокласти магістраль для циркуляції фреону. Вкоротити трубки, надіти на їхні кінці накидні гайки, розвальцювати і зняти фаски.
- Прикрутити мідні трубки накидними гайками до відповідних виходів внутрішнього блоку.
- Прикріпити дренажну трубу.
Коли всі входи і виходи обох блоків з’єднано, можна приступати до підведення кабелю живлення.
Приступаємо до підключення живлення
Після з’єднання модулів магістраллю приступають до підключення кабелю живлення. Залежно від моделі кондиціонера, кабель електроживлення може підключатися або до зовнішнього, або до кімнатного модуля. Через високу споживану потужність (від 1,5 кВт і вище) підключення кондиціонера здійснюється за допомогою прокладки окремої лінії від електрощита. Для цього знадобиться електрокабель з жилами перетином не менше 2 мм², а також автомат відключення. Підключення електроживлення кондиціонера необхідно виконувати суворо за інструкцією, попередньо відключивши напругу.
Ваккумування. Видаляємо повітря з трубок
Після того, як виконано підключення кондиціонера, можна заповнювати систему фреоном, однак перед цим з неї необхідно видалити все повітря. Без процедури вакуумування траси заповнювати систему холодоагентом не можна. Для вакуумування використовується вакуумний насос, що підключається до заправного штуцера через манометричний колектор. Відкачування повітря із системи має проводитися не менше півгодини, навіть якщо манометр покаже відсутність повітря набагато раніше.
Заправка кліматичного агрегату
Коли з системи видалено все повітря, її заправляють фреоном. Діяти при цьому необхідно суворо за інструкцією, дотримуючись техніки безпеки, тому що існує небезпека викиду фреону, в результаті чого можна отримати травму очей і обмороження рук. Цю роботу рекомендується виконувати в захисних окулярах і рукавичках, тримаючи обличчя подалі від штуцера.
Перевірка та запуск
Для виявлення можливих протікань холодоагенту всі з’єднання необхідно обробити мильною піною. Після цієї перевірки потрібно ретельно закрутити клапани вентилів заглушками – міцно, але не докладаючи надмірних зусиль, інакше в зимовий сезон може статися витік фреону.
Перевірка роботи спліт-системи
Упевнившись у герметичності всіх з’єднань, потрібно увімкнути кондиціонер на півгодини, а потім знову перевірити всі з’єднання за допомогою мильної піни. Якщо все гаразд – то самостійне встановлення кондиціонера благополучно завершено.
Завершення робіт
Перш ніж використовувати спліт-систему за призначенням, необхідно закінчити всі роботи – закрити штроби або встановити короб, провести тепло- і гідроізоляцію магістралі, запінити зовні і зсередини отвір у стіні. Також необхідно зробити вологе прибирання для видалення пилу, щоб запобігти забиванню фільтра.
Висновок
Самостійне встановлення кондиціонера пов’язане з великими ризиками. Будь-яка неправильна дія може призвести до травм, витоків токсичного фреону, помилок у монтажі, заправленні та підключенні кондиціонера, які неминуче стають причиною поломок і скорочення терміну служби агрегату. Крім того, при самостійному монтажі спліт системи ви втрачаєте право на гарантійне обслуговування. Тому краще довірити цю роботу промисловим альпіністам