Чим краще утеплити стіни зовні?
На цій сторінці ви зможете детально вивчити кожну тему і знайти відповіді на ваші запитання.
Утеплення стін – дуже відповідальна справа, адже від того, як її виконано, залежатимуть витрати на опалення протягом кількох десятиліть. Помилка у виборі матеріалу для утеплення або недбалість у монтажі можуть не тільки не принести очікуваної економії, а іноді й спричинити нові проблеми. Розглянемо, чим краще утеплити стіни будинків із різних матеріалів. Зі статті ви дізнаєтеся, якими властивостями володіє кожен з видів утеплювачів, для яких стін він підійде, а також, на що звернути увагу при його виборі.
Види теплоізоляційних матеріалів та їхні властивості
Найкращими утеплювачами є гази, зокрема – повітря. Теплоізоляційні властивості утеплювача безпосередньо залежать від вмісту в ньому газів, який може досягати 90%. Вихідними матеріалами для виробництва утеплювачів слугують полістирол, поліуретан, а також шлак або гірські породи. З них виробляють такі види теплоізоляційних матеріалів:
- пінополістирол, відомий як пінопласт;
- екструдований пінополістирол, або стиродур;
- пінополіуретан, який напилюється у вигляді самовспінюваної суміші;
- мінеральна вата;
- термопанелі, що мають утеплювальний і облицювальний шар.
Розглянемо властивості кожного з цих утеплювачів.
Утеплення будинку пінопластом
Пінопласт (пінополістирол) використовують для утеплення фасадів найчастіше, оскільки він доступний, порівняно недорогий і має хороші характеристики:
Він має низьку теплопровідність – близько 0,04 Вт/(м*К).
Пінопласт має низьке вологопоглинання, тому при якісному монтажі він також виконує роль гідроізолятора, перешкоджаючи насиченню стін вологою.
Легка вага пінополістиролу створює мінімальне додаткове навантаження на фундамент, його можна застосовувати для зовнішнього утеплення балконів.
Паропроникність пінопласту – 0,05 мг/м*год*Па, що майже вдвічі більше ніж у залізобетону.
Пінополістирол не пошкоджується мікроорганізмами і не створює середовища для їхнього розмноження, тобто він не гниє, всередині нього не заводиться грибок і цвіль.
Завдяки цим якостям, пінополістирол можна було б назвати ідеальним утеплювачем, якби не його недоліки:
- Невисока міцність, крихкість. Незважаючи на те, що пінопласт під час оздоблення зміцнюється армувальною склосіткою і штукатуркою, він вразливий до пошкодження вандалами і гризунами. Тому в місцях, доступних цим шкідникам, рекомендується використовувати міцніші марки пінопласту ПСБ-С35, ПСБ-С50 або інші види утеплювачів, наприклад, термопанелі.
- Він підтримує горіння, причому в його димі містяться високотоксичні речовини. Однак зараз випускається самозатухаючий пінополістирол класу горючості Г3 і нижче (у маркуванні позначається ПСБ-С), який за умови зовнішнього утеплення стін і правильно виконаного монтажу не несе пожежної загрози.
- Пінополістирол розчиняється багатьма розчинниками, однак під час зовнішнього утеплення стін пінопластом ймовірність такого контакту невисока, адже утеплювач захищений армувальним шаром і штукатуркою.
- Прогнозований термін служби зовнішнього утеплення стін пінопластом – 20-25 років, що нижче, ніж для екструдованого пінополістиролу і мінеральної вати. Хоча випробування показують, що потенціал довговічності пінопласту становить не менше 60 років.
Якщо під час пошуку відповіді на запитання, чим краще утеплити стіни, ви вибрали пінопласт через його порівняно невисоку вартість, то все одно не варто економити на ціні матеріалу. Краще заплатити більше і мати якісне і довговічне утеплення, ніж витратити гроші і отримати від цього сумнівну користь.
Для утеплення стін будинку зовні рекомендується обирати плити пінополістиролу завтовшки не менше 10 см, марок ПСБ-С25 або ПСБ-С35, які вирізняються більшою механічною міцністю і вищим класом пожежної безпеки. Не забувайте також, що виробник має бути перевіреним і таким, що заслуговує на довіру.
Пінополістирол екструдований для утеплення фасаду
Екструдований пінополістирол (стиродур) можна назвати поліпшеним варіантом пінопласту, його також виготовляють із полістиролу, але іншим способом. До переваг екструдованого пінополістиролу належать:
Найнижча теплопровідність серед усіх утеплювачів – 0,029- 0,032 Вт/(м*К).
0,032 Вт/(м*К). Це означає, що товщина утеплювача 10 мм збільшить опір теплопередачі стін на 3,1-3,4 м²К/Вт. Це практично вже відповідає нормі, навіть без урахування опору теплопередачі самої стіни.
Висока міцність. На відміну від пінополістиролу, стиродур позбавлений крихкості і має високу міцність на стиск. Не пошкоджується гризунами.
Вологопоглинання стиродуру ще вище, ніж у пінопласту, він надійно гідроізолює стіни.
Щільність стиродуру ще менша, ніж у пінопласту, цей матеріал не тільки міцний, але ще й дуже легкий.
Як і пінопласт, він не уражається бактеріями і грибками.
Висока довговічність. Виробники обіцяють термін експлуатації цього утеплювача до 50 років.
Але є у цього матеріалу і недоліки, що обмежують його застосування:
- Більш висока ціна, ніж у пінопласту.
- Низька паропроникність – всього 0,013 мг/м*год*Па, через що стіни перестають пропускати водяну пару. Це сприяє збільшенню вологості в приміщеннях і підвищенню вимог до вентиляційної системи.
- Вразливість до розчинників така ж, як у пінопласту.
- Як і у пінополістиролу, клас горючості Г3 зі схильністю до самозагасання, виділення при горінні отруйних речовин.
Стиродур – міцний і довговічний утеплювач, ним краще утеплювати будинки з добре працюючою системою вентиляції.
Мінеральна (базальтова, кам’яна) вата для теплоізоляції стін
За частотою застосування для утеплення фасадів мінеральна або базальтова вата поступається тільки пінопласту. Її волокна виробляють із розплаву гірських порід і скріплюють синтетичним сполучним. Через вміст у ньому формальдегідних смол мінвату не можна віднести до екологічно чистих матеріалів. Але при утепленні нею будинку зовні вона не становить небезпеки для здоров’я.
Властивості мінеральної вати залежать від її щільності. Що щільніший матеріал, то вища його механічна міцність і нижчі термоізолювальні властивості. Коефіцієнт теплопровідності може коливатися в діапазоні 0,04-0,07 Вт/(м*К). Для утеплення стін рекомендується матеріал щільністю не менше 120 кг/м³, такий утеплювач приблизно втричі важчий за пінопласт.
До переваг мінеральної вати належить також висока паропроникність, утеплення нею не перешкоджає вологообміну і не посилює вимоги до вентиляції будинку. Але у цієї переваги є і зворотний бік – через сильну гігроскопічність мінвата з часом може накопичувати в собі вологу, і тоді її теплоізоляційні властивості значно знижуються. Але навіть накопичення вологи в мінваті не призводить до розвитку цвілі та грибка, не заводяться в ній і гризуни.
Мінеральна вата відрізняється високим звукопоглинанням і відмінно ізолює приміщення від зовнішніх шумів. Безперечний плюс мінеральної вати – в її абсолютній негорючості. Утепливши нею дерев’яний будинок, можна значно підвищити його клас пожежної безпеки.
Вартість утеплення фасаду будинку мінеральною ватою досить висока, але економити, купуючи цей матеріал, не можна. Дешева мінвата, що продається в рулонах, з часом злежується і руйнується. А якщо утеплити будинок зовні якісною плитковою ватою, то термін її служби складе до 50 років.
Пінополіуретан (ППУ)
Утеплення фасадів пінополіуретаном – новий прогресивний напрямок, який у нашій країні поки що перебуває в зародковому стані. Цей спосіб кардинально відрізняється від інших, при ньому утеплювач наноситься з розпилювача в рідкому вигляді, спінюється на поверхні і застигає, утворюючи суцільний шар, який не потребує монтажу.
Маса, що спінюється, заповнює всі щілини і нерівності та міцно зчіплюється з поверхнею, що дає величезний виграш у термінах проведення робіт і трудовитратах. Якість утеплення при цьому не залежить від якості монтажу, а визначається властивостями матеріалу. А вони у пінополіуретану вельми привабливі:
Цей матеріал не схильний до горіння, що вигідно відрізняє його від інших полімерних утеплювачів.
Теплопровідність пінополіуретану – 0,03-0,04 Вт/(м*К). За цим показником він перевершує пінопласт і лише трохи поступається екструдованому пінополістиролу.
Низьке вологопоглинання і міцне зчеплення з поверхнею забезпечує надійну гідроізоляцію стін.
Паропроникність нижча, ніж у пінопласту, але вища, ніж у стиродуру – 0,02 – 0,03 мг/м*год*Па.
Жорсткий пінополіуретан має високу міцність, його не обов’язково армувати.
Він має високу стійкість до хімічних речовин, не стійкий він тільки до впливу ультрафіолету, тому його не можна залишати без обробки.
Особливо актуальне утеплення стін пінополіуретаном у важкодоступних місцях і за наявності на поверхні виступів і рельєфних елементів. Спінений поліуретан легко заповнить всі западини рельєфу, тоді як монтаж плиткових утеплювачів на нерівній поверхні вельми проблематичний.
Утеплення фасаду термопанелями
Термопанелі – це вид утеплювача з готовим оздоблювальним шаром.
Вони являють собою плити, в яких монолітно скріплені внутрішній утеплювальний і зовнішній декоративний шари. Є також тришарові термопанелі з основою з вологостійкої фанери.
Як утеплювач у термопанелях використовують пінополіуретан або пінополістирол, товщина утеплювального шару може бути різною. Зовні плити можуть бути оздоблені клінкерною, глазурованою або цементною плиткою, керамогранітом, штучним каменем.
Утеплення будинку термопанелями займає мінімум часу, оскільки потрібен тільки простий монтаж, а оздоблювальні роботи відсутні, якщо не брати до уваги затирання швів.
Термопанелями обробляють, переважно, приватні будинки, одночасно отримуючи утеплення стін і естетичний, презентабельний вигляд будинку.
Чим краще утеплити будинок, залежно від типу стін
Обирати утеплювач потрібно відповідно до типу стін, адже при його неправильному підборі можна погіршити хороші якості стінового матеріалу. Йдеться, насамперед, про паропроникність.
Найкращі показники паропроникності – у мінеральної вати. Тому цей матеріал підійде для зовнішнього утеплення будинків із «дихаючих» матеріалів – дерева, пористих бетонів, цегли. Плюс до цього, оздоблення мінватою значно знизить ризик загоряння дерев’яних будинків зовні.
Пінопласт має середній показник паропроникності. Тому пінополістиролом і термопанелями на його основі рекомендується утеплювати всі види стін, крім дерев’яних. Завдяки підвищеній міцності термопанелей, вони особливо підійдуть для нижніх поверхів багатоповерхівок, також ними краще утеплити будинок.
Стіни залізобетонних, монолітних і каркасних будинків мають низькі показники паропроникності, тому під час їхнього утеплення поряд із пінопластом можна застосовувати пінополіуретан, екструдований пінополістирол і термопанелі на їхній основі. Застосування цих утеплювачів практично не позначиться на мікрокліматі приміщень, адже в будь-якому разі в цих будинках потрібна хороша система вентиляції.
Якщо утеплити фасад правильним матеріалом, то можна поліпшити не тільки термоізоляційні властивості стін, а й інші їхні характеристики – звукоізоляцію, пожежну безпеку.
На закінчення
Під час утеплення фасадів матеріал утеплювача слід підбирати до типу стін будинку. Але який би матеріал ви не вибрали, головне – щоб він був якісним, мав достатню товщину і був грамотно змонтований. Тільки за дотримання цих умов можна очікувати високий ефект економії на опаленні та тривалий термін служби утеплювача.