Про промисловий альпінізм

На цій сторінці ви зможете детально вивчити кожну тему і знайти відповіді на ваші запитання.

Про промисловий альпінізм

Промисловий альпінізм – це застосування методів і спорядження скелелазіння для проведення висотних робіт на житлових і промислових об’єктах. Промислові альпіністи працюють на великій висоті без будівельних риштувань і залучення підйомної техніки. Їхня праця затребувана під час роботи у важкодоступних місцях, а також там, де використання риштувань і підйомників економічно недоцільне. Професійна діяльність верхолазів пов’язана з підвищеним ризиком, тому їхня праця добре оплачується. Але, завдяки оперативності робіт і відсутності витрат на дорогу техніку, послуги промальпа обходяться клієнтам недорого.

Історична довідка

Людство завжди прагнуло до підкорення висот. Це виражалося у створенні літальних апаратів, сходженнях на гірські вершини, будівництві все більш високих будівель і споруд. Наприкінці XIX століття з’явилися перші будівлі високої поверховості, і приблизно в той самий час почалося підкорення найвищих вершин світу.

До середини ХХ століття розвиток альпіністської техніки і спорядження дав змогу пересуватися стрімкими скелями, і це не могло залишитися поза увагою промисловців. Методи альпінізму стали використовувати під час виконання висотних робіт.

У СРСР масове впровадження промислового альпінізму почалося з 1960-х років, але і до цього альпіністські навички нерідко застосовувалися для вирішення господарських завдань. Наприклад, у ВВВ альпіністи були залучені до робіт з маскування чохлами шпилів і куполів ленінградських будівель і церков для їхнього захисту від гітлерівських бомбардувань.

У 1964 р. спеціальність «скелелаз-монтажник» було затверджено офіційно. Тривалий час її представниками були тільки альпіністи-спортсмени, які знайшли практичне застосування своєму хобі. І тільки з кінця XX століття професії «промисловий альпініст» стали навчати на курсах і в центрах промислового альпінізму.

Сфера застосування промислового альпінізму

Основні види робіт, до яких залучають верхолазів:

 • миття вікон альпіністами;
 • чищення дахів від снігу, видалення бурульок;
 • герметизація панельних швів;
 • зовнішнє утеплення стін і балконів;
 • монтаж всіляких конструкцій на стіни і покрівлю будівель.

Однією з найбільш затребуваних послуг є монтаж кондиціонерів альпіністами. Адже він потрібен не тільки при первісному встановленні зовнішнього блоку, а й при:

 • зняття зовнішнього блоку для чищення, ремонту та заправки фреоном;
 • перенесення його на нове місце;
 • заміні старого кондиціонера на новий.

Жити влітку в кондиціонованому приміщенні набагато приємніше, тому з початком літнього сезону кількість охочих замовити послуги монтажу кондиціонера різко зростає. Тож краще не чекати настання спеки, а подбати про свій комфорт заздалегідь. Уже за температури вуличного повітря вище – 5°С можна встановлювати і перевіряти кондиціонер. До того ж і функція підігріву повітря спліт-системою в міжсезоння буде дуже доречною. Нерідко з компаніями промальпа співпрацюють фірми з продажу та ремонту кондиціонерів, довіряючи верхолазам монтаж зовнішніх блоків.

Часто компаніям промальпа замовляють монтаж зовнішньої реклами. Рекламні щити, вивіски, написи з об’ємних букв для збільшення дальності огляду розміщують вище, нерідко – на верхніх поверхах і дахах будівель. Здійснювати висотний монтаж, піднімати на дахи рекламні конструкції зручніше і вигідніше за все методами промислового альпінізму. Тому до послуг компаній промальпа вдаються як безпосередньо рекламодавці, так і рекламні агенції, що пропонують своїм клієнтам виготовлення і монтаж реклами «під ключ».

Нерідко послугами верхолазів користуються за необхідності підйому вантажів на висоту. Випадки, коли потрібно підняти вантаж на поверх або дах, можуть бути найрізноманітнішими:

 • доставка будматеріалів на покрівлю або балкон під час ремонту;
 • занесення у квартиру великогабаритних речей, які не проходять у дверний отвір;
 • занесення через вікно цінних речей, які можна пошкодити, піднімаючи звичайним способом;
 • підйом вантажів, занадто важких для рук вантажників.

У всіх цих випадках прийдуть на допомогу промислові альпіністи.

Іноді верхолазам замовляють такі приємні послуги, як доставка квітів, подарунків, повітряних куль через вікно. Таке неординарне привітання зазвичай викликає масу позитивних емоцій у всіх, хто причетний до цього дійства.

Висновок

З кожним роком у нашій країні зростає поверховість житлових будинків і громадських будівель. Підвищуються і вимоги до рівня комфорту – все більше людей замовляють монтаж кондиціонерів, утеплення фасадів, тому послуги промислових альпіністів стають дедалі популярнішими. І альтернативи їм у найближчому майбутньому не передбачається.