+38 (067) 702-89-29   +38 (099) 394-39-06

+38 (067) 702-89-29

+38 (099) 394-39-06

Техніка безпеки при висотних роботах

Техніка безпеки при висотних роботах

Техніка безпеки при висотних роботах

Промисловий альпінізм – це виконання висотних робіт із застосуванням оснащення для скелелазіння. Незважаючи на те, що методи промальпа застосовуються вже понад півстоліття і добре відпрацьовані, ризик падіння з висоти при їх використанні досить високий. Тому техніка безпеки при роботі на висоті в промисловому альпінізмі дуже важлива, її правила охоплюють всі сторони цієї діяльності – від підготовки фахівців промальпа і виробництва альпіністського спорядження до вимог до кожного етапу висотних робіт. Будь-яке недотримання правил безпеки при роботі на висоті може стати причиною аварійної ситуації, що загрожує здоров’ю і життю не тільки висотників, а й сторонніх людей, що опинилися в небезпечній зоні.

Які роботи вважаються висотними

Уточнимо, що таке верхолазні роботи, і чим вони відрізняються від висотних. До категорії висотних робіт відносяться будь-які види трудової діяльності, при яких існує ризик падіння з висоти від 130 см і вище. Роботи, при яких можлива загроза падіння з висоти від 5 м і вище, називаються верхолазними.

Висота можливого падіння визначається від місця проведення робіт до поверхні землі чи настилу, перекриття, знаходження на якому не загрожує подальшим падінням вниз. Під висотою падіння також може матися на увазі глибина, якщо мова йде про земляних або шахтних роботах. Техніка безпеки при висотних роботах повинна дотримуватися на всіх об’єктах, що підпадають під вищезгадані критерії.

В яких умовах забороняється виконувати висотні роботи

Оскільки більша частина робіт на висоті, які виконуються методом промислового альпінізму, проводиться на відкритому повітрі, то на їх хід великий вплив мають погодні фактори. Згідно з правилами охорони праці промислових альпіністів, верхолазні роботи забороняється виконувати за таких умов:

  • обмежена видимість в зоні фронту робіт через темного часу доби, туману, диму і т. п .;
  • атмосферні опади середньої і високої інтенсивності;
  • вітер швидкістю від 15 м / с і вище;
  • гроза, а також її швидке наближення;
  • температура повітря вище або нижче максимальних допустимих значень, які визначаються керівництвом компанії промислового альпінізму, виходячи з виду виконуваних робіт і умов праці.

Правила безпеки при роботі на висоті передбачають не тільки заборону на початок робіт верхолазів при несприятливих зовнішніх чинниках, а й негайний спуск з об’єкта, якщо погодні умови погіршилися до критичних значень протягом робочого дня.

Вимоги до альпіністові

Займатися промисловим альпінізмом мають право особи:

  • віком від 18 років, які пройшли навчання на курсах промислового альпінізму і мають в наявності посвідчення про їх успішне закінчення;
  • щорічно проходять медичну комісію і за станом здоров’я придатні до виконання робіт методами промальпа.
  • пройшли інструктаж щодо методів промальпа, застосовуваних технологій, а також навчені техніці безпеки верхолазних робіт;
  • які пройшли атестацію за курсом «Надання першої невідкладної допомоги» з повторним навчанням і тестуванням через кожні 2 роки.

Промислові альпіністи повинні відмінно володіти всіма навичками застосування оснастки для скелелазіння, самостраховки, а також вміти якісно виконувати клінінгові, монтажні та фасадні роботи.

Їм повинні бути добре відомі:

  • способи термінової евакуації постраждалих і порядок дій при виникненні небезпечної ситуації;
  • місце, де розміщується бригадна аптечка з необхідними медикаментами і матеріалами на випадок травм;
  • всі нюанси надання першої допомоги при різних видах травм.

Для використання перфораторів, шуруповертів та іншого електричного інструменту необхідно пройти відповідний інструктаж з техніки електричної безпеки для отримання доступу до такого виду робіт.

До висотних робіт не допускаються верхолази з ознаками нездоров’я, алкогольного або наркотичного сп’яніння.

Заходи безпеки перед проведенням робіт

Згідно ТБ при роботі на висоті, робочий день промислових альпіністів починається з того, що керівник, який відповідає за безпеку висотних робіт:

  • видає кожному верхолазові наряд-допуск і інструктує його з приводу виконання його конкретного завдання;
  • проводить огляд огороджень небезпечної зони;
  • визначає відповідну схему страховки і місця фіксації альпіністського спорядження з урахуванням всіх правил техніки безпеки верхолазних робіт.

Бригада висотників повинна складатися, щонайменше, з двох осіб, найдосвідченіший з групи призначається відповідальним виконавцем. Він повинен:

  • вибрати відповідне спорядження та ретельно перевірити його стан;
  • проконтролювати наявність обов’язкового комплекту аварійного спорядження, загальною аптечки, індивідуальних перев’язувальних пакетів у кожного працівника;
  • разом з бригадою прибрати з верхнього майданчика або закріпити на місцях сторонні предмети, щоб уникнути їх падіння вниз;
  • перевірити справність обладнання, інструментів, наявність необхідних матеріалів.

Безпека висотних робіт багато в чому буде залежати від того, наскільки правильно і ретельно була виконана підготовка до них.

Техніка безпеки під час виконання робіт

Безпека висотних робіт складається з таких складових:

  • надійність альпіністського спорядження;
  • застосування правильних схем страховки;
  • надійність закріплення робочих і страхувальних тросів;
    використання висотниками засобів індивідуального захисту (каски, окулярів, рукавичок і т. п.);
  • відсутність несприятливих зовнішніх чинників;
  • хороший фізичний і нервово-психічний стан висотників;
  • дотримання всіх правил роботи на висоті – закріплення інструментів, контроль за огородженій зоною і т. п.

Якщо всі ці складові техніки безпеки на висоті неухильно дотримуються, то ризик виникнення небезпечної ситуації невисокий. Тому дуже важливо стежити за виконанням вимог техніки безпеки, а також мати засоби для невідкладної допомоги та план дій на випадок виникнення непередбачених випадків.

Надійність альпіністського спорядження повинна регулярно перевірятися. Підставою для заміни частин спорядження на нові повинні служити:

  • будь-які пошкодження металевих частин;
  • надриви мотузок, стрічок і тросів;
  • нерівномірність діаметра мотузок;
  • пошкодження швів;
  • термін експлуатації понад два роки.

Нові елементи оснащення повинні мати відповідні технічні характеристики і недавню дату виготовлення.

Індивідуальна страхувальна система верхолаза повинна забезпечувати його міцне утримання на страхувальної мотузці. Вона складається з верхньої (грудної обв’язки) і нижньої (альтанки) страхувальних систем. Ремені персональної страхувальної системи повинні бути підігнані за розміром, щоб прилягати до корпусу, не здавлюючи його.

Для полегшення умов праці висотників використовуються тросові сходів і робочі сидіння (сидіння), а для зниження ривкових навантажень застосовують спеціальні амортизатори. Кожен висотник зобов’язаний надягати захисну каску і мати з собою індивідуальний перев’язувальний пакет, ніж, по парі запасних карабінів і самостраховочних петель.

Схеми закріплення страховки повинні складатися, виходячи з виду робіт і наявних умов на об’єкті. За технікою безпеки, при знаходженні на прямовисній стіні кожен альпініст повинен страхуватися двома автономними мотузками. Одна мотузка допустиме лише при знаходженні верхолаза на покрівлі, карнизі або балконі.

Основні правила при складанні схем страховки і закріпленні альпіністського спорядження:

  • страхувальний канат кожного верхолаза, зафіксований у верхній точці, повинен витримувати від 1 т і вище;
  • схема закріплення тросів повинна виключати знаходження висотників один під одним;
  • у випадках зривів страховка повинна обмежувати дальність вертикального і амплітуду маятникового падіння до допустимих значень;
  • сила ривка за індивідуальну страхувальну систему при зриві повинна бути менше 600 кгс.

Якщо в верхолазних роботах використовується ріжучий інструмент, то, за правилами техніки безпеки при альпінізмі, як альпіністського спорядження застосовуються сталеві троси і страхувальні ланцюги, щоб уникнути аварійної ситуації через випадкового пошкодження мотузок.

Весь робочий інструмент, а також рукавиці, окуляри, і інші речі, які можуть зніматися при знаходженні на висоті, кріпляться на мотузках, щоб уникнути їх падіння вниз. При висотних роботах предмети вагою до 10 кг пріторачіваются до сидушке або індивідуальної страхувальної системі верхолаза. Для кріплення інструментів більшої ваги застосовуються окремі мотузки. Всі дрібні предмети потрібно складати в спеціальну сумку для інструменту, тримати їх в кишенях і затикати за ремені персональної страхувальної системи забороняється.

Аварійні ситуації та організація рятувальних робіт

Причинами аварійних випадків при висотних роботах можуть стати:

  • різкі зміни погоди;
  • ушкодження страхувальних мотузок;
  • травма або раптове погіршення самопочуття альпініста;
  • зависання робочого на спусковому пристосуванні;
  • зрив верхолаза з повісанію на страховці;
  • серйозні технологічні порушення.

За правилами охорони праці на висоті, при появі несприятливих погодних факторів висотникам необхідно, закріпивши спорядження і матеріали в місці виконання висотних робіт, швидко спуститися вниз і зафіксувати кінці мотузок.

Якщо причиною зависання альпініста стало заклинило спусковий пристрій або застропорівшійся схоплює вузол, і повернути йому рухливість не виходить, то страховка оновлюється шляхом зав’язування нового схоплює вузла, а старий строп розрізається ножем.

Якщо альпініст повис на страхувальної мотузці через розрив основний, то правила охорони праці на висоті наказують йому спуститися вниз, або, застосувавши самострахування, дочекатися, поки йому спустять нову основну мотузку, зафіксовану на місці кріплення вийшла з ладу.

При отриманні легкої травми, робітник може спуститися в безпечну зону і самостійно надати собі першу медичну допомогу, скориставшись індивідуальним перев’язочним пакетом. При важкій травмі або непритомності спуск потерпілого і перша допомога повинні здійснюватися іншими членами бригади. При необхідності потрібно викликати швидку допомогу. Про будь-якому аварійному або нещасний випадок необхідно проінформувати відповідального за безпеку проведення висотних робіт.

Висновок

Однією з головних завдань кожної компанії, яка надає послуги промислового альпінізму, має стати повне виключення нещасних випадків і зведення до мінімуму аварійних ситуацій. Досягти цього можна шляхом неухильного дотримання техніки безпеки висотних робіт. Висота не прощає помилок і недбалості, безпеку праці верхолазів може бути забезпечена тільки при відповідальному підході до своєї справи кожного співробітника компанії промислового альпінізму.

Киев, пер. Московский, 19
info.kliner@gmail.com

Контакты
+38 (067) 702-89-29
+38 (099) 394-39-06

Работаем с 8:00 до 21:00
Без выходных

Kliner.com.ua 2009-2020 Все права защищены.

Back to Top