Утеплення пінополіуретаном (ППУ)

На цій сторінці ви зможете детально вивчити кожну тему і знайти відповіді на ваші запитання.

Утеплення пінополіуретаном (ППУ)

Утеплення стін найчастіше виконується шляхом монтажу на їхню поверхню листових або рулонних утеплювачів. Але останнім часом набирає популярності утеплення будинків пінополіуретаном, технологія якого кардинально відрізняється від традиційної. Воно проводиться шляхом напилення утеплювача на стіну у вигляді самовспінюваної суміші, яка під час застигання утворює міцно зчеплений із поверхнею утеплювальний шар. Зовнішнє утеплення стін пінополіуретаном має чимало переваг, але через специфіку його технології поки що не знайшло широкого поширення.

Переваги та недоліки утеплення пінополіуретаном

Пінополіуретан (ППУ) – це надлегкий полімер замкнуто-комірчастої структури, що нагадує застиглу піну. До 90% його об’єму складають дрібні бульбашки вуглекислого газу, що забезпечує високі теплоізоляційні властивості. Теплоізоляцію пінополіуретаном здійснюють шляхом нанесення під тиском самоспінюваної та самотверднучої маси на поверхню, що утеплюється, спеціальною установкою для напилення ППУ.

Переваги пінополіуретану перед стандартним утепленням фасаду будівлі обумовлені фізичними властивостями цього матеріалу, а також методом його нанесення. Вони такі:

  • Високі теплоізоляційні властивості. Теплопровідність пінополіуретану – найменша серед усіх видів утеплювачів, вона вдвічі нижча, ніж у пінопласту.
  • Відмінні звукоізоляційні якості.
  • Нешкідливість. Поліуретан – абсолютно нешкідливий гіпоалергенний матеріал, з нього навіть виготовляють імпланти.
  • Міцність. ППУ має високі показники жорсткості та механічної міцності. При його оздобленні не обов’язкове створення армуючого шару. Він не пошкоджується гризунами.
  • Відмінна гідроізоляція. Завдяки своїй замкнуто-комірчастої структурі, ППУ має мінімальне водопоглинання. Він забезпечує надійну гідроізоляцію стін, не схильний до гниття і ураження грибками.
  • Висока адгезія. ППУ міцно скріплюється з поверхнею будь-якого будматеріалу і заповнює всі щілини без додаткових трудовитрат і матеріалів.
  • Надійність. Напилювана теплоізоляція пінополіуретаном створює монолітний утеплювальний шар без кріпильних деталей і швів, а отже, цей спосіб унеможливлює будь-які можливості витоків тепла.
  • Пожежна безпека. Жорсткий поліуретан, що використовується для утеплення стін піною, не підтримує горіння і належить до пожежобезпечних матеріалів.
  • Мінімальні терміни робіт. Завдяки високій швидкості напилення ППУ, відсутності необхідності в монтажі та технологічній перерві, утеплення будинку пінополіуретаном виконується набагато швидше, ніж облицювання фасадів пінопластом та іншими листовими утеплювачами. Будинок середніх розмірів можна утеплити під ключ за 2-3 робочі зміни.
  • Хімічна стійкість. Поліуретан стійкий до всіх розчинників, його можна фарбувати будь-якими фарбами.
  • Висока ремонтопридатність. Усі пошкодження, що з’явилися, можна усунути за допомогою монтажної піни.
  • Зовнішня теплоізоляція пінополіуретаном має прогнозований термін служби близько 25 років, але, як показує практика, цей утеплювач не втрачає своїх фізичних властивостей і після 35 років експлуатації.

До недоліків утеплення пінополіуретаном можна віднести те, що він руйнується під дією сонячних променів, тому залишати його поверхню без оздоблення не рекомендується.

Обладнання для теплоізоляції

Для утеплення пінополіуретаном використовуються установки для напилення і заливки ППУ, до яких за допомогою шлангів підключаються дві ємності з компонентами поліуретанової суміші. Усередині установки є пристрій для проточного підігріву, а також два насоси з електронним управлінням, що подають компоненти в необхідній пропорції в змішувальну камеру пістолета.

Під час натискання на важіль пістолета, в його змішувальному пристрої обидва інгредієнти змішуються, і суміш під дією стисненого повітря з силою викидається з сопла у вигляді розпорошеного струменя. Будівельник рівномірно напилює поліуретанову суміш на поверхню, що утеплюється, після чого вона протягом кількох секунд починає спінюватися, різко збільшуючись в об’ємі, а потім застигає, створюючи монолітне теплоізоляційне покриття.

Довжина шлангів, що підігріваються, до 30 м дає змогу здійснювати утеплення стін пінополіуретаном навіть у важкодоступних місцях. Продуктивність обладнання для теплоізоляції ППУ дає змогу обробити за 8 годин до 350-800 м².

Основою для отримання пінополіуретану може служити жорсткий або еластичний поліуретан. Спінений еластичний поліуретан – це всім відомий поролон. Він застосовується у виробництві меблів, іграшок, автокрісел, м’яких покриттів, губок для миття, фарбувальних валиків, пилових фільтрів, пакувальних вставок і багатьох інших виробів.

Спінений жорсткий поліуретан широко застосовується скрізь, де затребувані його високі теплоізоляційні, звукоізоляційні та гідроізоляційні властивості:

  • як утеплювач холодильних камер;
  • для гідро- і теплоізоляції магістральних трубопроводів;
  • у виробництві сендвіч-панелей;
  • у будівництві – для утеплення, гідроізоляції та шумоізоляції стін, підлог, покрівель, фундаментів житлових і виробничих будівель, складів, гаражів.

Завдяки високій адгезії з будь-якими поверхнями, поліуретан використовується при виробництві столярного клею.

Процес нанесення ППУ

Утеплення фасаду пінополіуретаном бажано проводити в суху безвітряну погоду за температури повітря від +12°С до +25°С. За нижчих температур суміш гірше спінюється, зростає її витрата, і зменшуються теплоізоляційні якості.
Процес нанесення ППУ включає такі етапи:

  1. Майстри під’єднують електрообладнання до мережі та готують його до роботи, надягають захисний спецодяг, під час роботи на висоті встановлюють драбини, закріплюють альпіністське спорядження або підйомну техніку.
  2. Знімають світильники, вентиляційні решітки тощо. Вікна закривають папером.
  3. Перед напиленням ППУ поверхня має бути сухою і чистою. Усі елементи, що відшаровуються і нестійкі, видаляють, розчищають щілини, поверхню очищають від пилу, за необхідності – знежирюють.
  4. Якщо планується проводити оздоблення сайдингом або іншими облицювальними матеріалами, то монтують дерев’яну обрешітку. 
  5. Якщо використовується штукатурка і фарбування, то в обрешітці немає необхідності.
  6. З розпилювача установки ППУ рівним шаром роблять напилення пінополіуретану.
  7. Після застигання піни можна відразу ж приступати до оздоблювальних робіт.
  8. Достатня механічна міцність ППУ дає змогу просто заґрунтувати і пофарбувати поверхню утеплювального шару. Невеликі нерівності, що утворилися в процесі спінювання, надають поверхні фактурного вигляду.
  9. Але можна посилити міцність утеплювача за допомогою армування і штукатурки. При цьому вирівнюють поверхню ножем і терками.
  10. Потім встановлюють перфоровані куточки, монтують на клею армувальну сітку і покривають її шаром клею.
  11. Після висихання клею виконують фінішне оздоблення – штукатурку і фарбування.
  12. Встановлюють на місце всі зняті елементи, прибирають захисне покриття з вікон.

Теплоізоляція пінополіуретаном – перспективний напрямок у зовнішньому утепленні будинків. Поки що не багато компаній пропонують послуги з напилення пінополіуретану, але в міру зростання попиту на цей вид утеплення зростатиме і кількість пропозицій.