Як вибрати товщину утеплювача?

На цій сторінці ви зможете детально вивчити кожну тему і знайти відповіді на ваші запитання.

Як вибрати товщину утеплювача?

Правильно виконане утеплення зовнішніх стін будинку дає змогу зберегти максимум тепла в приміщенні взимку і заощадити електроенергію, що витрачається на роботу кондиціонуючого обладнання влітку. Але для цього потрібно точно розрахувати необхідну товщину утеплювача, ґрунтуючись на його характеристиках і матеріалі, з якого виготовлена сама стіна. Причому довірити прорахунки краще професіоналам. В іншому разі помилка всього в кілька сантиметрів на товщині утеплювача може призвести до непередбачених фінансових витрат надалі.

Як правильно розрахувати товщину пінопласту?

Під час розрахунку теплоефективності фасаду потрібно враховувати не тільки матеріал, з якого збудовано стіну, а й географічне розташування утеплюваного будинку або квартири. Так, територія України розділена на 2 кліматичні зони, де різні мінімальні та максимальні температури протягом року, а також відрізняється вологість повітря. Рекомендоване значення показника теплоопору для кожної із зон можна подивитися в таблиці нижче.

Вид конструкції1-я кліматична зона2-я кліматична зона
Зовнішні стіни3,32,8
Суміщені покриття6,05,5
Перекриття опалювальних горищ4,954,5
Перекриття неопалюваних горищ4,954,5
Перекриття над неопалюваними підвалами3,753,3
Прозорі захисні конструкції0,750,6
Зовнішні двері0,60,5

 

Для наочного прикладу можна взяти будинок у Київській області (1-ша кліматична зона). Значення коефіцієнта опору зовнішніх стін дорівнює 3,3. Припустимо, ця стіна зведена з газобетону і має товщину 30 см. Згідно з даними теплопровідності такого матеріалу, його показник дорівнює 0,26 Вт/м2.

Для утеплення такого будинку можна використовувати пінополістирол в 1 шар, товщина якого дорівнює 10 см. Ця цифра виходить шляхом підсумовування показників теплоопору стіни і утеплювального матеріалу, поділене на товщину газоблоку – 0,3 м.

Яку товщину пінополістиролу вибрати для утеплення стін?

Оскільки загальний термоопір стін залежить і від утеплювача, і від несучої конструкції, то справедливо буде під час розрахунку враховувати матеріал її виготовлення. Наприклад, для бетонних і цегляних стін необхідний товщий утеплювач, ніж для зведених із газобетонних блоків або деревини. Але при цьому, чим тонша несуча конструкція, тим більшою має бути товщина пінополістиролу. В іншому разі є ризик не тільки збільшення тепловтрат, а й промерзання стіни, що буде пов’язано з утворенням «точки роси» між нею та утеплювачем.

Будинки з газобетону вважаються теплими самі по собі завдяки пористості самого матеріалу. У процесі виробництва блоків всередині них утворюється велика кількість повітря, яке має мінімальну теплопровідність. При утепленні стін із газобетонних блоків пінополістиролом вистачить плит товщиною 25 мм.

Цегляна стіна, як і бетонні панелі, з яких будують багатоквартирні будинки, потребує серйознішого утеплення і тут багато що залежить від її товщини:

  • для стін товщиною 250 мм підійде пінополістирол 50 мм, а в ідеалі 100 мм;
  • якщо стіна 380 мм (глибин кладки 1,5 цегли), то вистачить листів пінопласту 50 мм;
  • для будинків зі стінами 500 мм достатньо 25-міліметрових листів.

Якщо будинок побудований з ракушняка, то для його утеплення в першій кліматичній зоні України знадобляться 50 мм пінополістиролу, у другій – вистачить і 25 мм. Аналогічно йде справа і зі стінами зі шлакоблоку. Цей пустотілий матеріал має високу теплоізоляцію, але якщо стіни занадто тонкі, то їх потрібно обов’язково утеплювати 50-міліметровим пінопластом.

Ефект від утеплення пінопластом

Утеплення пінопластом має насамперед вигідний економічний ефект. Зниження тепловтрат через стіни дає змогу зменшити витрати, незалежно від типу опалювальної системи або використовуваного палива (природний газ, електрика, вугілля). І якщо влітку будинок завжди буде теплий, то взимку він, навпаки, не перегріватиметься під дією температури ззовні – оптимальний для людини мікроклімат цілий рік.

Правильно облаштована теплоізоляція фасаду окупиться буквально за кілька опалювальних сезонів, а то й швидше, якщо йдеться про котедж, що не під’єднаний до централізованої системи опалення і обігрівається автономно. Серед додаткових переваг утеплення стін:

  • стіни завжди залишаються сухими, ніякого грибка або цвілі;
  • додаткова звукоізоляція;
  • пінопласт не боїться вологи і не втрачає своїх характеристик при намоканні;
  • пінополістирол має мінімальну вагу, тому не вимагає масивних кріплень і не зробить додаткового навантаження на фундамент будинку;
  • зовнішнє утеплення не зачіпає корисну площу всередині будинку;
  • листи пінополістиролу після укладання фарбуються в бажаний колір, що перетворює фасад.

Сьогодні технологія утеплення фасаду різним за щільністю пінопластом або пінополістиролом використовується не тільки для приватних будинків, а й для квартир. Але якщо утеплити котедж набагато простіше, то для виконання робіт на висоті в багатоквартирному будинку найкраще залучити промислових альпіністів. Це дасть змогу обійтися без залучення спецтехніки і монтажу фасадної опалубки, на що теж пішло б чимало часу і грошей.